Ambície druholigistov

Bardejov s cieľom zachrániť sa.

Posledné zápasy II. ligy sa odohrali ešte 10. novembra 2019, odvtedy boli brány šestnástich štadiónov zavreté. Po dlhej zimnej príprave sa v piatok úvodným zápasom 18. kola medzi Podbrezovou a Skalicou naplno rozbehne jarná časť. S akými cieľmi do nej kluby vstupujú?

Momentálne by sme tabuľku mohli pokojne rozdeliť na dve časti. Menšiu, ktorá bojuje o čelo a postup do Fortuna ligy a väčšiu, ktorá má za cieľ udržať sa v celoštátnej súťaži. Ambíciu umiestniť sa na prvom či druhom mieste verejne deklarujú len štyri kluby. 

Ambiciózna štvorica

Na prvom mieste je s 38 bodmi Banská Bystrica. „Vojakov“ v zime nikto neopustil, naopak, do kádra pribudli Vujošević, Nosko a Bača. Negatívom je, že Dukla bude hrávať svoje domáce zápasy vo Zvolene, keďže štadión na Štiavničkách čaká rozsiahla rekonštrukcia. „Cieľ je vyhrať najbližší zápas. Pre nás je najbližší zápas proti rezerve Ružomberka a ten chceme vyhrať. V neďalekom Zvolene, kde budeme hrávať domáce stretnutia, chceme predvádzať atraktívny futbal, a tým si udržať peknú návštevnosť, aká nás zdobila počas jesene,“ nechal sa pre futbalnet.sk počuť marketingový manažér MFK Dukla Banská Bystrica Ivan Šimko.

S rovnakým počtom bodov, no s horším skóre, prezimovala na druhom mieste Dubnica. V príprave prehrala osem z deviatich zápasov, ale tragédiu z toho v klube nerobia. Hoci prišli o Vujoševića, mužstvo doplnili o Pagáča, Bílovského a Jakúbeka a veria, že káder je ešte silnejší než na jeseň. „Ciele vychádzajú z nášho doterajšieho postavenia. Na jar chceme zabojovať o jednu z prvých dvoch pozícií,“ netají Peter Gergely, ktorý je ponovom asistentom trénera a pravou rukou hlavného kormidelníka Petra Jakuša.

Tretia Skalica stráca na vedúce duo len tri body. Záhoráci absolvovali kvalitnú prípravu, vrátane zimnej Tipsport ligy, navyše, káder vystužili o štvoricu kvalitných hráčov Hrica, Mizeráka, Šulca a Ranka. „S prípravou i s kádrom sme veľmi spokojní. Chceme výkonnostne rásť, zlepšovať sa. Keby sa nám podarilo postúpiť, bolo by to super,“ naznačil smelé plány tréner MFK Jozef Kostelník.

Na jeseň odhalili svoj postupový cieľ v Poprade, no smelé vyhlásenia museli po zime korigovať. Podtatranci totiž strácajú na prvé dve priečky až sedem bodov, čo síce nie je nezmazateľné manko, no vzhľadom na fakt, že sa bude hrať len trinásť zápasov, to nie je ani málo. Na lavičku bielo-modrých zasadlo trénerské duo Belejčák – Ďuriš, „orli“ absolvovali aj sústredenie v Turecku. „Nepôjde nám v prvom rade o výsledky. Budeme sa snažiť o to, aby sme prilákali ľudí späť na tribúny. Chceme, aby hráči na ihrisku ukazovali to, čo od nich vyžadujeme. Dobré výsledky budú čerešničkou na torte,“ prezradil viceprezident FK Poprad pre seniorský futbal Stanislav Šesták.

Zvyšný tucet druholigistov má jasný cieľ, a to udržať sa v súťaži. Až štyria z nich totiž vypadnú do tretej ligy a bodové rozdiely sú minimálne. Najlepšie karty drží v rukách trojica Žilina B (28 bodov), Liptovský Mikuláš (26) a Podbrezová (25). Naopak, najhoršie sú na tom posledný Trebišov (12) a predposledný Slovan Bratislava B (14).

Dvanásť tímov myslí na záchranu

„U nás máme špecifickú situáciu. V kádri máme vždy veľký pohyb. Niektorých chalanov sme posunuli do A-tímu, niektorí išli do iných klubov a do kádra nám zase pribudli talentovaní hráči z U19. Prvoradý cieľ je záchrana. Následne chceme rozvíjať a pripravovať hráčov pre A-tím Žiliny,“ povedal pre futbalnet.sk tréner rezervy „šošonov“ Peter Černák. Podobné ambície majú aj v ďalšom „béčku“ z Ružomberka. „Verím, že hráči, ktorých máme v kádri, nám dokážu zachrániť druhú ligu. To je náš prvoradý cieľ, súčasne s tým chceme pripravovať hráčov pre A-tím,“ poodhalil kormidelník Liptákov Ladislav Pecko.

V zime sa nahlas hovorilo o možných finančných ťažkostiach v Liptovskom Mikuláši a v Bardejove, no v oboch kluboch sa, zdá sa, situácia stabilizovala. Liptáci dokonca absolvovali aj sústredenie v Turecku. „Káder z jesennej časti ostal viac-menej pokope, doplnili sme ho o Petra Voška, ktorý sa ukazuje v dobrom svetle. Mužstvo by sme chceli po odchode Nemerguta doplniť na poste stredného obrancu. Chceme sa pohybovať v hornej polovici tabuľky a vyhnúť sa bojom o záchranu,“ priblížil športový riaditeľ MFK Tatran Ján Papaj. V Bardejove nastal obrovský prievan v kabíne, no Šarišania veria, že vyskladali konkurencieschopný tím. „Hľadali sme posily do základnej zostavy, verím, že sme vybrali vhodných hráčov, čo sa týka povahy aj hernej stránky. Príprava bola turbulentná, ale môžeme byť spokojní. Nechcem hovoriť o záchrane, poviem to tak, že chceme zachovať II. ligu pre Bardejov aj naďalej. Hráči, ktorí za nás hrajú, si musia uvedomiť, že Partizán má svoju históriu a má svoje miesto v tejto súťaži,“ vyhlásil tréner Jozef Kukulský.

Sklamaním boli na jeseň výkony minuloročného prvoligistu z Podbrezovej. Stredoslováci sa v zime zamerali na prestavbu kádra, no priznávajú, že od celkovej spokojnosti sú v klube vzdialení na míle. „Káder je na túto chvíľu uzavretý. Máme najmladší tím v súťaži, je v ňom osem dorastencov, z toho traja v základnej zostave. V mužstve máme hráčov, ktorým dôverujeme. Vieme, že nás čaká náročná odvetná časť. Chceme sa zlepšovať po hernej a kondičnej stránke,“ okomentoval tréner „železiarov“ Jozef Mores. Smelé plány má nováčik FC Košice, ktorý sa pozerá skôr pred seba. „Urobili sme maximum, aby sme káder vylepšili. Som s ním spokojný. Chceme sa pohybovať čo najďalej od čiary zostupu a chceli by sme sa čo najviac priblížiť vrchným priečkam,“ netají tréner Marek Fabuľa.

Ďalší nováčik MŠK Púchov nemal začiatok prípravy ideálny, postupne ale získal posily a situácia sa takisto stabilizovala. „Veríme, že káder je konkurencieschopný. Tím sme doplnili mladými a talentovanými hráčmi z Trenčína a Žiliny. Ostal s nami aj Patrik Mráz. Celkovo sme spokojní. Tabuľka je poriadne nahustená, vieme, že budeme musieť bojovať o záchranu. Veríme, že sa nám to podarí,“ zaželal si kormidelník Vladimír Cifranič. V Komárne zasadol na lavičku exreprezentant Miroslav Karhan, ktorý do kádra priviedol až deväť nových tvárí. Spoliehať sa bude na skúsenosti Kornela Salátu či navrátilca Gorana Matića: „V tíme máme šikovných chalanov. S kádrom som spokojný. Cieľom je záchrana.“

S rovnakými ambíciami vstupuje do jarnej časti aj ďalší klub z južného Slovenska ŠTK Šamorín, ktorý plánuje dať veľký priestor talentovaným mladíkom a adeptom na reprezentačný dres U19 či U21. „Mladí hráči dostanú priestor, zároveň ale chceme aj kvalitné výkony a dobré výsledky. Cieľ sa nezmenil, je ním záchrana. Urobíme pre to maximum,“ sľúbil hlavný kouč Ján Blaháč. Nečakane je do boja o udržanie sa až po uši namočená aj Petržalka, ktorá navyše v zime prišla o brankára Kamenára, obrancu Szöcsa či útočníka Almásiho. Naopak, do kádra pribudol skúsený Kubík, brankár Hrdlička a ďalších sedem hráčov. „Verím, že sme mužstvo vhodne doplnili. Noví hráči zapadli do šatne, ale až samotná súťaž dá odpoveď na túto otázku. Cieľom je obhájiť druholigovú príslušnosť aj pre ďalšiu sezónu,“ potvrdil manažér A-tímu Dominik Tóth.

O záchrane snívajú aj v Slovane B a v Trebišove, v oboch kluboch ale vedia, že ich čaká nesmierne náročná úloha. „Počas prípravy sme pracovali so šestnástimi hráčmi a dvomi brankármi. Káder nášho B-tímu budú dopĺňať aj hráči ‚áčka‘, záležať bude aj od ich programu. Aj oni by nám mali dopomôcť k naplneniu cieľa, ktorým je záchrana,“ vyjadril sa nový hlavný tréner „belasých“ Stanislav Moravec. Značne sa posilnil aj posledný Trebišov, ktorý napriek aktuálnej osembodovej strate na záchranu nezúfa. „Príprava bola trošku atypická. Na začiatku sme mali málo hráčov, ale postupne sme to doplnili a veríme, že noví hráči sú pre nás vhodní. Chceme byť čo najserióznejším účastníkom II. ligy, aby sme dlho držali krok s ostatnými mužstvami,“ uzavrel pre futbalnet.sk Ľuboš Benkovský, ktorý bude na jar figurovať už ako hlavný tréner Slavoja.

Zdroj: profutbal.sk