Bardejov – milé prekvapenie jesennej časti

zdroj: www.corgonliga.sk, Autor: Michal Šášky

 

 

 

 

 

 

 

V druholigovom Bardejove môže vládnuť po skončení jesennej časti absolútna spokojnosť. Partizán patril medzi lídrov súťaže a napokon skončil na peknom 2. mieste tabuľky. Vydarenú polsezónu sme krátko pred začiatkom zimnej prípravy zrekapitulovali s brankárom Jánom Čikošom-Pavličkom.

 

Východniari získali v 20 súťažných zápasoch 39 bodov, doma neprehrali ani jeden duel a s prehľadom sa im darí držať krok s tými najlepšími. „V uplynulom ročníku sme obsadili štvrtú priečku, teraz na jeseň sme dokázali, že to nebola náhoda a v súťaži nie sme iba do počtu. Keď si spomeniem, koľko bodov nám už túto sezónu ušlo v záverečných minútach zápasov, tak sme tých bodov mohli mať pokojne aj viac. Nedá sa však povedať, že by som bol s niečím nespokojný. Konečné druhé miesto sa dá považovať za také milé prekvapenie,“ zhodnotil v krátkosti jesennú časť brankár Partizánu Bardejov Ján Čikoš-Pavličko, ktorý za úspechom vidí okrem českej skupiny Kabát, ktorej CD hrá v šatni pred každým stretnutím, hlavne dobre odvedenú prácu súdržnej partie a realizačného tímu. Tréner Rastislav Kica, asistenti Jozef Kukulský, Alexander Tyč aj tréner brankárov Juraj Čobej navyše v minulosti pôsobili v Bardejove ako aktívni hráči. „Aj to bol sčasti dôvod nášho súčasného úspechu. Veď keby tu v minulosti nehrali, asi by ich to sem teraz neťahalo trénovať…“

Aj súčasnými hráčmi prúdi „bardejovská krv“. V kádri nájdeme až dvanásť odchovancov, len Andrić, de Azavedo, Staš, Kuhajdík, Andraščík, Dzúrik a Cuprišin sú odchovancami iných klubov. „Všade na Slovensku vyrastá mnoho šikovných futbalistov a podľa mňa je ich zapracovávanie do kádrov seniorských tímov správnou cestou. Každý klub má však svoju vlastnú filozofiu, niekto pracuje so svojimi, iní zase nakúpia hotových hráčov, veľkú rolu v tom hrá aj finančná situácia. Všetci hráči však pridali ruku k dielu, či už sú odchovanci alebo nie. Andrić je u nás síce krátko, ale zapadol k nám a ostatní tu už pôsobia nejaký ten piatok, takže ich už berieme ako svojich.“ Srbi sú vraj vo väčšine kluboch mimoriadne obľúbení futbalisti, ktorí svojou bláznivosťou vedia oživiť každú kabínu. Je taký aj Dragan Andrić? „My sme východnari, my sme všetci blázni. Dragan k nám zapadol po všetkých stránkach, sme radi, že ho tu máme.“

S kapitánskou páskou na jeseň nastupoval Lukáš Zápotoka, ktorý v tejto úlohe nahradil o štyri roky staršieho Vladislava Palšu. „Lukáša navrhol tréner a kabína to odsúhlasila. Svoju úlohu si zastal, takže nie je dôvod na nespokojnosť a meniť niečo, čo funguje,“ vraví Čikoš-Pavličko o zmene kapitána. V kádri trénera Kicu nájdeme okrem skúsených harcovníkov aj reprezentanta do 21 rokov Jána Dzúrika či neustále vyskakujúcich odchovancov. V poslednom kole si odkrútil premiéru aj dorastenecký útočník Vladimír Pyda, čím sa stal zatiaľ najmladším Bardejovčanom, ktorý v priebehu aktuálnej sezóny nastúpil na ligový duel.„Naskočil na záverečných päť minút a hneď vybojoval penaltu. Vlado je poctivý futbalista, dríč, ktorý berie futbal naozaj vážne. Zápasová premiéra medzi seniormi mu vyšla naozaj skvelo,“ pochválil svojho spoluhráča, ktorý mal väčšie šťastie ako Jakub Pavúk a Ján Guľa, ktorí po preradení z dorastu odišli začiatkom ročníka do treťoligovej Bardejovskej Novej Vsi.

Okrem nich sa po minulej sezóne musela bardejovská kabína rozlúčiť aj s Pauknerom (Nitra), Lukáčom (Podbrezová), Semanom (Pušovce), Nworahom a Benesom (obaja Prešov). „Každý mal svoje kvality a prednosti, všetci boli pre tento klub prínosom. Osobne mi chýba najmä Marek Seman, ktorý vedel na ihrisku usmerniť, zdirigovať hru a vyhecovať všetkých.“ Všetky straty však dokázali v Bardejove nahradiť. Z Pušoviec miesto Semana prišiel Dragan Andrić, z trnavského Spartaku prišiel na polroka Ján Petráš a po operácii kolena sa vrátil naspäť do hry útočník Gabriel Pisarik. „Gabo sa po zranení dostával pomaly do optimálnej formy, teraz už je ale stopercentne pripravený. Ktovie ako to bude vyzerať na jar s Jankom Petrášom, ktorý momentálne ani sám nevie, čo bude ďalej. Nebudem však hodnotiť, kto spravil pre jesenný úspech viac a kto menej, sme jedno mužstvo, jedna partia, jeden tím a spolu vyhrávame aj prehrávame,“ povedal Čikoš-Pavličko.

Pokiaľ chcete vidieť gólové hody, na zápasy Bardejova sa vám až na výnimky ísť neoplatí. Najobľúbenejší výsledok Partizánu bol totiž 1:0, ktorým skončila z dvadsiatich ligových kôl rovná polovica. Osemkrát najtesnejším rozdielom zvíťazil, dvakrát prehral. „Musíme počas zimnej prípravy popracovať na zlepšení koncovky. Každý zápas máme šancí aj na päť gólov, ale nechce nám to tam padnúť. Nedá sa hrať neustále na 1:0, je to zradný výsledok a už sa nám to párkrát aj v závere stretnutí vypomstilo,“ zaspomínal kvalitný brankár, ktorý inkasoval počas jesene len 13 gólov, menej dostala už len Podbrezová (12). Bardejovský útok je však až na 5. mieste, o jediný gól pred šiestym Sencom, a to mu pomohol ešte desaťgólový kanonier Dyjan de Azvedo. „Na Hamuľaka z Michaloviec stráca päť gólov a na jar sa už odohrá len trinásť zápasov. Vo futbale sa však môže stať všeličo, takže všetci mu držíme palce. V Senci dal hetrik, takže už dokázal, že je gólový hráč. Vie zahrať v strede poľa, na kraji, ako každý Brazílčan je technicky skvele vybavený a disponuje veľkou rýchlosťou. Navyše vie aj výborne po slovensky, takže nie je problém ani v komunikácii, hoci si pomáhame aj angličtinou či rukami-nohami…,“smial sa dvadsaťštyriročný futbalista.

Kým pred začiatkom sezóny sa skloňovali len mená trojice adeptov na postup – Podbrezová, Michalovce, Prešov – Bardejovčania medzi nich vstúpili celkom rázne. Šesťbodový odstup od vedúcej Podbrezovej sa dá dohnať celkom poľahky. „Ideme od zápasu k zápasu. Nie sme favoriti na postup, chceme sa však pohybovať v horných priečkach a čo z toho napokon bude – uvidíme,“odpovedal Čikoš-Pavličko na otázku, či v kabíne už padlo slovo postup. Po zaslúžených dovolenkách čaká chlapcov od 8. januára náročná zimná príprava, prešpikovaná rôznymi prípravnými zápasmi. Okrem žilinského áčka si zmerajú sily aj s rôznymi tímami z nižších líg, ale aj s poľskými Okocimski Brzesko, Sandecja Nowy Sacz, Kolejarz Stróže, Poprad Machnik Muszyna či maďarskou Kisvárdou. Generálku odohrajú proti Moldave nad Bodvou. Na čo sa brankárska jednotka najviac teší a čo by v príprave najradšej preskočil? „Keďže viem, čo ma v tej príprave zase čaká, najradšej by som ju preskočil celú,“ zasmial sa na záver.