Druhá liga sa dohrá, ale…

O postup zabojuje šesť celkov.


Utorkové rokovanie výkonného výboru SFZ riešilo v rámci programu dva zásadné body, ktoré sa dotkli I. a II. ligy. Exekutíva zrušila návrh prezídia Únie ligových klubov o tom, že z najvyššej súťaže v sezóne 2019/20 nikto nezostúpi, rovnako ako návrh komisie pre riadenie II. ligy o predčasnom ukončení súťažného ročníka 2019/20.

Výkonný výbor schválil návrh SFZ, podľa ktorého  sa II. liga dohrá v skrátenom formáte, tj. s účasťou prvých šiestich tímov tabuľky po 18. kole, pričom víťaz II. ligy má nárok stretnúť sa vo dvojzápasovej baráži s posledným mužstvom Fortuna ligy o miesto v  najvyššej súťaži v sezóne 2020/21.

Znamená to, že prvých šesť mužstiev II. ligy si berie so sebou do nadstavby body po 15. kole plus body zo vzájomných stretnutí so súpermi tejto šestice z programu 16., 17.  a 18. kola. Sú to štyri stretnutia (16. kolo Žilina B – B. Bystrica 1:2, 17. kolo Dubnica – Žilina B 1:0 a Poprad – Podbrezová 1:2, 18. kolo Podbrezová – Skalica 1:0), takže v programe nadstavby sa tak bude hrať ďalších už len 11 zápasov. 

“Rozdiel v názoroch na jednu vec nás nemôže rozdeliť v záujme o futbal. Umožnili sme, aby sa futbal hral,“ glosoval prezident SFZ Ján Kováčik hlasovanie (10 za, 3 proti, 1 sa zdržal) o rozhodnutí výkonného výboru v bodoch, ktoré zaujímali širokú futbalovú verejnosť.

Exekutíva prerokovala aj návrh, týkajúci sa mládežníckych súťaží. Tímy z 1. miesta vo všetkých – republikových, regionálnych a oblastných – súťažiach majú možnosť postúpiť s tým, že rovnaký počet, o ktorý sa súťaž rozšíri, v nasledujúcom ročníku z nej zostúpi. “Chceme umožniť deťom a mládežníkom, ktorí vo svojom veku už v takejto súťaži nikdy nebudú môcť pôsobiť, aby mali možnosť hrať vo vyššej, keďže si ju na ihrisku športovo vybojovali,“ povedal Ján Kováčik.