Kica na lavičke i na ihrisku

zdroj: www.corgonliga.sk, autori: Barbora Dedičová, Michal Šášky

 

 

 

 

 

 

Ak sa na slovenskej ligovej scéne zrodilo za poslednú jeseň aspoň jedno ozajstné prekvapenie, potom to budú výsledky druholigového Partizána Bardejov. Minuloročný nováčik patrí v aktuálnej sezóne medzi najhorúcejších favoritov na celkový triumf.

 

Jedenásť výhier, šesť remíz a len tri prehry. Tak znie jesenná bilancia, ktorú by pred začiatkom sezóny brali asi všetci Bardejovčania. „Bola to vydarená jeseň, aj keď v určitých dueloch sa dalo spraviť viac. V Dolnej Ždani alebo v Rimavskej Sobote sme kvôli gólu v posledných minútach prišli o cenné body. Na druhej strane, veľmi príjemne sa spomína na stretnutia v Senci, kde sme s prehľadom vyhrali 4:1, alebo na domáci zápas s Liptovským Mikulášom, kde sme polčasový stav 0:2 otočili na 5:2. Pravdupovediac, myslel som si, že budeme hrať o tie poprednejšie miesta, ale že to dotiahneme až na druhé miesto, to nečakal asi nikto z nás,“ usmieva sa ľavý obranca Slavomír Kica, ktorý však nezabudol ani na fakt, že Bardejov má druhý najhorší útok z hornej polovice tabuľky.„Jednoznačne musíme začať využívať gólové šance, ktoré si vypracujeme. Vždy sú veci, ktoré treba zlepšovať, sám so sebou som spokojný zhruba na osemdesiat percent,“ sebakriticky zhodnotil.

Nadviazať na úspešnú jeseň však nebude jednoduché, hráčska kabína totiž stratila niektoré kľúčové mená. „Odišiel od nás Janko Petráš, ktorý sa dohodol s Veľkým Mederom, stredopoliar Janko Dzúrik, ktorý bol v Bardejove len na hosťovaní z Prešova, taktiež útočník Stano Cuprišin, ktorý chcel hrávať, no u nás veľa príležitostí nedostával a netrénuje s nami už ani ďalší útočník Gabriel Pisarík, ktorý sa pobral do Palárikova. Najciteľnejší môže byť odchod 10-gólového Dyjana, ktorý sa dohodol s Baníkom Ostrava, ale hoci nám pomohol vo viacerých situáciách, myslím si, že každý je nahraditeľný a nemusí to byť bezvýhradne futbalista s rovnakým štýlom hry,“ zhrnul Kica a pokračoval pohybmi v kádri opačným smerom: „Do prípravy sa naopak zapojil staro-nový spoluhráč a krajný stredopoliar Martin Vasiliak i dvaja futbalisti z poľského klubu Sandecja Nowy Sacz, a to útočník Gevorg Badalyan z Arménska a v dobrom svetle sa ukazuje poľský krídeľník Szymon Gruca. Hra po čiarach sa vďaka nemu zrýchlila, má slušné vedenie aj centrovanie lopty a strieľa góly, čo presne potrebujeme.“

Bardejovu sa zatiaľ v príprave darí, avšak za súperov mal doteraz prevažne tímy z nižších súťaží ako Bardejovskú Novú Ves (5:0), Lokomotívu Košice (6:2) či Vranov nad Topľou (8:0). „Niektorí súperi nás veľmi nepreverili. S Bardejovskou Novou Vsou sme odohrali prvý zápas, čo na rozbeh a uvítanie sa so zimnou prípravou nie je vôbec zlé. Každý duel však má čo-to do seba a môže ukázať nedostatky. Aj v lige na nás čakajú náročnejšie i slabšie stretnutia a na všetky sa treba pripraviť rovnako. V príprave sme ale absolvovali aj kvalitné zápasy, či už so Žilinou (0:2) alebo s Nowym Saczom (2:0),“ upozorňuje bardejovský odchovanec, ktorý je s tohtoročnou prípravou spokojný.„Keďže už druhý rok máme mladý realizačný tím, tak naša príprava je pomerne iná, lepšia. V minulosti sme behávali kvantum zbytočných kilometrov a s futbalom to nemalo vôbec nič spoločné. Teraz trávime oveľa viac času s loptou na ihrisku a tréningy tak majú svoj efekt. Nálada v klube je výborná, so spoluhráčmi sa navzájom doberáme a človek sa už aj bojí niečo povedať, aby sa to neotočilo proti nemu,“ dodáva s úsmevom Kica.

Podľa plánov sa druholigová jar má začať už 8. marca a po mesiaci a pol zimnej prípravy niet divu, že sú futbalisti nedočkaví. „Už aby tá liga začala! Bude iná atmosféra, napätie, chuť bojovať. Teším sa najmä na stretnutia so súpermi z prvej polovice tabuľky, to sú vždy zaujímavé zápasy, kde nikdy neviete, čo sa stane,“ začal Kica, ktorý však prezradil, že napriek umiestneniu na 2. mieste slovo ‚postup’ v kabíne nepadlo. „Táto súťaž je vyrovnaná, no napriek tomu som trochu skeptický. Aj keď si myslím, že sedembodové manko je dosiahnuteľné a my alebo aj Prešov máme dobrý tím na to, aby sme ešte zamiešali karty v hornej polovici tabuľky, treba tiež dodať, že Podbrezová má veľmi skúsené a dobré mužstvo na to, aby si náskok ustrážila. My hráči by sme chceli hrať o čo najvyššie priečky a ak sa bude dať, tak aj o postup, ale záleží to hlavne na majiteľoch a na vedení klubu, ako sa rozhodnú. Na Slovensku je to s financiami čoraz ťažšie, takže sa treba spýtať vedenia a sponzorov, či by ustáli Corgoň ligu. Môj osobný názor je, že súčasná situácia je dostačujúca na druhú ligu…,“ zanalyzoval.

Pre Bardejov by to bol po minuloročnom postupe do 2. ligy ďalší zlom vo viac ako 90-ročnej histórii klubu. Recept na úspech sa zdá byť jednoduchý – tréner Rastislav Kica na lavičke a obranca Slavomír Kica na ihrisku. „S trénerom sme rodina, ale skutočne veľmi, veľmi vzdialená. Aj keď som po tom pátral, nespočítal som, z ktorého kolena to až pramení. Tréner pôsobí v Bardejove už dlhé roky a keďže ma trénoval ešte ako žiaka, poznáme sa v podstate odmalička. Pochopiteľne, v šatni ma v rámci srandy podpichujú, že prečo vždy nastupujem v základe, ale ak by som na to nemal, tak by som tu, samozrejme, nebol a nezáleží na tom, či sme s trénerom vzdialení alebo blízki príbuzní. Často sa nám stávajú humorné situácie, keď si niekto zmýli naše mená, mňa oslovujú Rasťo a trénera zase Slavo,“ zakončil 29-ročný obranca, ktorý s výnimkou dvoch zápasov minulého ročníka odohral za posledné dva roky všetky súťažné duely Bardejova bez jediného striedania.