Oficiálne vyhlásenie Asociácie klubov druhej ligy

Vyhlásenie Asociácie klubov.

Predstavenstvo Asociácie klubov druhej futbalovej ligy ( AK II. FL ), ktoré sa konalo na pôde SFZ 15.10.2020 týmto oficiálne reaguje na nové nariadenia vydané v posledných dňoch a na opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) č. LP/8326/2020 zo dňa 14.10.2020 , ktoré pozastavilo druhú futbalovú súťaž a poslalo nechcene stovky ľudí na „ nútenú dovolenku“.

Sme bez peňazí a bez cieľa. Ako ďalej?

– Zdravie a život je aj u nás na prvom mieste. Kluby druhej futbalovej ligy rešpektujú a vždy aj rešpektovali všetky opatrenia a nariadenia v súvislosti s rizikom šírenia COVID-19, ktoré prijali štátne orgány a inštitúcie s cieľom ochrany verejného zdravia a aj naďalej sa budú nimi riadiť.

– To, že dnes štát cez svoje inštitúcie umožnil hrať kolektívne profesionálne súťaže iba piatim najvyšším súťažiam považujeme za nelogické a diskriminačné. Aj my sme profesionálna súťaž a doteraz sme hrali podľa toho istého manuálu ako naša najvyššia futbalová súťaž. Aj dnes sme ochotný znášať opatrenia spojené s testovaním a dodržať naďalej pravidlá ako doteraz. Čo je ale podstatné, stále nemáme žiadne vysvetlenie a ani argumenty v čom je naša súťaž iná ako najvyššia a prečo by sme mali byť väčšie riziko z pohľadu šírenia nákazy a mať pozastavenú športovú činnosť.

– Žiadame týmto kompetentných o stanovisko a upresnenie postupu a podmienok za akých bude možné opätovné spustenie súťaže. Súčasné nariadenia nás postavili na hranu existencie a bezmocnosti. Nevidíme dnes žiadny cieľ a preto potrebujeme jasné stanovisko ku tejto situácii.

– Keďže pri týchto dnešných opatreniach a ani pri opatreniach z prvej vlny sa naši profesionálny futbalisti nedostali do skupiny, ktorá by sa vedela uchádzať o kompenzácie ( prepadli cez sito ), žiadame kompetentné orgány o stanovisko ako ďalej postupovať a ako sa uchádzať o kompenzácie týchto, najmä mzdových nákladov znášaných klubmi.

Táto diera v našom systéme nás núti rozmýšľať o tom , či nie je v dnešnej dobe lepšie všetkých, podotýkam zmluvných športovcov, prepustiť zo zmluvného vzťahu a umožniť im získať finančné prostriedky na život cez úrad práce formou podpory v nezamestnanosti.

V známom heslom „V zdravom tele zdravý duch“ je vystihnuté všetko. Dnes na svete zatiaľ bohužiaľ nemáme liek ani vakcínu proti COVID-19. Fyzická a duševná odolnosť detí, mládeže a obyvateľstva môže byť podporená iba športom, a ten teraz tiež dostal „ červenú kartu „. COVID hra v presile a My sme oslabení v tomto zápase o dôležitého hráča.

Asociácia klubov II. futbalovej ligy