Stanovisko klubu

21.6.2018

 

 

 

 

Informácia z utorkovej tlačovej konferencie prezidenta SFZ Jána Kováčika a manažéra integrity futbalu SFZ Petra Dedíka:

„ Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) v pondelok začala konanie voči jedenástim hráčom a jednému trénerovi pre podozrenie z manipulácie zápasov.

Zároveň im ochranným opatrením dočasne zastavila činnosť. K ovplyvňovaniu zápasov, respektíve k pokusom o ovplyvnenie duelov došlo v ostatných troch sezónach v dvoch najvyšších súťažiach. Najzávažnejšie podozrenia vzbudilo šesť stretnutí v dvoch najvyšších súťažiach: MŠK Rimavská Sobota – OFK Teplička nad Váhom (výsledok 3:2, druhá najvyššia súťaž, 21. mája 2016), FK Poprad – MŠK Rimavská Sobota (4:0, druhá najvyššia súťaže, 5. júna 2016), Partizán Bardejov – MFK Skalica (1:2, druh&aacut e; najvy ššia súťaže, 24. mája 2017), FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble – AS Trenčín (0:2, najvyššia súťaž, 1. apríla 2017), MŠK Žilina – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble (2:0, najvyššia súťaže, 28. októbra 2017), Partizán Bardejov – FC Nitra (0:1, druhá najvyššia súťaž, 31. mája 2017).

DK SFZ suspendovala hráčov Lukáša Mravca (TJ Iskra Borčice), Petra Kosu (TJ Jednota Bánová), Mateja Vargica, Petra Petrána, Mareka Prošovského (všetci MŠK Rimavská Sobota), Michala Pintéra (FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble), Richarda Nováka (AŠK Maria Huta Gelnica), Ladislava Šostáka (MFK Zemplín Michalovce), Vladimíra Staša (OŠFK Šarišské Michaľany), Michala Hamuľaka, Vladimíra Andraščíka (obaja Partizán Bardejov) a bývalého trénera Bardejova Jozefa Kukulského.“

Na toto obvinenie už reagovali Vladimír Staš , Vladimír Andraščík, Michal Hamuľak a Jozef Kukulský. Všetci odmietajú, že by sa podieľali na manipulácii výsledkov v zmienených zápasoch. Podľa nich sú tieto tvrdenia nepravdivé, pozastavenie činnosti považujú za nespravodlivé a ničím nepodložené.

Pre Bardejovské novosti reagoval aj prezident Partizána Bardejov Stanislav Soroka : „ Klub sa ostro dištancuje voči akýmkoľvek manipuláciám výsledkov z jeho strany. Naši hráči sú dospelí ľudia, majú profesionálne zmluvy a za ich správanie nezodpovedáme. Sám neviem či bolo vznesené voči našim hráčom nejaké obvinenie alebo SFZ vystúpilo len na základe nejakých informácií, ktoré doteraz neboli zverejnené. Toto vyhlásenie ovplyvňuje verejnú mienku ale aj ži voty na& scaron;ich súčasných aj bývalých futbalistov. Ja osobne som sa s hráčmi a trénerom rozprával. Dali mi slovo, že k ničomu takému nedošlo. My v klube počkáme na výsledok vyšetrovania. Nič nie je preukázané. Je smutné, že SFZ pozastavila činnosť hráčov bez toho aby bolo vznesené obvinenie zo strany polície. Stále platí prezumcia neviny. SFZ si nemá dovoliť pošpiniť mená hráčov a trenérov bez toho aby boli vznesené obvinenia orgánov činných v trestnom konaní.“

V predmetnej veci je stále veľa nejasností. Podľa informácií z tlače vyšetrovatelia zatiaľ nevzniesli voči hráčom žiadne obvinenia. Títo neboli políciou vypočutí a nie sú z ničoho obvinení. Na základe čoho teda reagoval futbalový zväz nevedno. Niektorí z hráčov už zvažujú aj právne kroky voči zväzu.