V boji o Fortuna ligu má navrch VSS

korzar

kosice.korzar.sme.sk

 

 

 

 

 

 

KOŠICE. Druhá najvyššia slovenská futbalová súťaž je v tejto sezóne nadmieru vyrovnaná a každý v nej môže poraziť každého.

Veta, ktorá zaznieva pomerne často. Postavená je na veľmi reálnych základoch, ale…

Napokon to až taká úplne nečitateľná futbalová zápletka byť nemusí. Minimálne vo východnej skupine II. ligy sa totižto začínajú pomerne jasne rysovať kontúry favoritov.

K veľmi ambicióznym, perspektívnym a vo vnútri zdravo fungujúcim klubom možno zaradiť Lokomotívu Košice a FK Poprad.

V ich prípade však platí jedno – doterajší priebeh súťaže na-značuje, že na najvyšší druholigový stupienok a tým pádom na získanie fortunaligovej miestenky ešte silou hráčskeho kádra pravdepodobne nedorástli.

Liptáci na plné obrátky

Liptovský Mikuláš po zmene trénera šliape na plné obrátky, ale v jeho prípade si trúfame tvrdiť niečo podobné. Zvolen to isté.

Zostáva duo, ktoré možno ešte pred uplynutím polovice ročníka pasovať za najväčších favoritov na východe. A podľa všetkého aj celej súťaže.

Prvý je Partizán Bardejov. Klub z Horného Šariša nie prvý rok patrí v tejto súťaži k výraznému nadpriemeru. Môže sa oprieť o dobre namixovanú zmes hráčskych skúseností a mladíckej dravosti.

Po dokončení rekonštrukcie štadióna bude navyše disponovať veľmi útulným futbalovým stánkom, preto možno reálne predpokladať, že ho na jar poženú vpred plnšie tribúny a domáci divák sa tak razom môže stať dvanástym hráčom mužstva.

Menej optimistické sú zrejme ekonomické a finančné vízie klubu. To, čo na druhú ligu stačí, je medzi slovenskou futbalovou elitou málo a to, či by Partizáni zvládli dostatočným spôsobom utiahnuť finančné nároky spojené s Fortuna ligou, vedia v tejto chvíli asi len tí najkompetentnejší v rámci štruktúr bardejovského klubu.

Mladí mazáci

Nielen na základe už uvedeného, ale najmä prihliadajúc na doterajšie výkony a výsledky na ihrisku, sa v II. lige Východ vyprofiloval tím, ktorého pozícia na čele tabuľky je do tejto chvíle absolútne zaslúžená.

FC VSS Košice potvrdzuje, že je napriek mladému hráčskemu kádru herne o poschodie vyššie ako väčšina jeho súperov. Víťazstvá „Majorošovcov“ sa nerodia ľahko, ale vzhľadom na vekový priemer tímu majú až nečakanú pečať mazáckeho tímu.

Dá sa povedať, že predovšetkým kopírujú základnú črtu moderného futbalu. Základ úspechu je výborná defenzíva, ktorá doposiaľ v trinástich zápasoch inkasovala len štyri góly.

Veľa ich síce žlto-modrí ani nestrieľajú, pri nadpriemernej úspešnosti v zadných radoch však väčšinou aj jeden úspešný zásah znamená zisk troch bodov.

„V podobnom duchu by sme radi pokračovali naďalej. Ak sa nám to bude dariť, môžeme pomýšľať na najvyššie ciele,“ nie veľkohubo, ale absolútne jasne načrtol zmýšľanie v tábore súčasného lídra tabuľky devätnásťročný Patrik Grega.

Cez víkend jediným gólom (pre VSS to bolo už šieste víťazstvo 1:0 v aktuálnej sezóne) rozhodol o osude košického derby.

„V modernej histórii sú VSS v popredí. Účinkovali v najvyššej súťaži, zatiaľ čo Lokomotíva postupne stúpa vyššie z nižších súťaží. Náš klub sa buduje, no názov tam je, história zostáva. Momentálne boli mladí chlapci z VSS lepší, opäť vyhrali 1:0,“ priznal pre klubový web pilier defenzívy Lokomotívy Róbert Cicman, ktorý si značnú časť svojej kariéry odkrútil práve v drese mestského rivala.

Druholigová futbalová súťaž na Slovensku dospela v tejto sezóne k hraciemu modelu, ktorý smelo možno označiť za absurdný.

Asi to muselo zájsť až do takého štádia, aby tento formát mohol po skončení ročníka 2016/17 definitívne odísť do minulosti. Zdá sa však, že dianie na samotných trávnikoch by v prebiehajúcom ročníku nemuselo byť až také márne.

Práve naopak, ďalší priebeh sľubuje zaujímavé grády.

AKO BY VYZERALA NADSTAVBA O POSTUP

Po odohraní základnej časti dôjde k vytvoreniu nadstavbovej časti o postup do Fortuna ligy, v ktorej bude účinkovať šesť tímov z východnej a rovnaký počet zo západnej skupiny. Keďže na západe účinkuje v základnej časti dvanásť tímov a na východe len desať, šestici západniarov sa pred vstupom do nadstavby anulujú výsledky dosiahnuté s jedenástym a dvanástym tímom v základnej časti západnej skupiny. V tejto chvíli by nadstavbová skupina o postup v II. lige vyzeralo takto:

1. VSS Košice 13 10 2 1 16:4 32

2. Bardejov 13 9 1 3 25:11 28

3. Lokomotíva 13 7 2 4 27:17 23

4. Sereď 12 6 3 3 24:16 21

5. Skalica 12 5 5 2 18:7 20

6. Zvolen 13 5 5 3 22:14 20

7. Trnava B 13 5 5 3 20:19 20

8. Poprad 13 4 7 2 17:11 19

9. L. Mikuláš 13 5 4 4 14:10 19

10. Šamorín 13 5 4 4 16:14 19

11. Nitra 12 5 2 5 21:17 17

12. Žilina B 12 4 5 3 18:16 17